top of page
טיפול נפשי באמנות

טיפול נפשי באמנות 

טיפול לילדים ונוער

טיפול בילדים ונוער 

מה זה?

זהו טיפול נפשי (רגשי) המתקיים דרך שיחה, יצירה ומשחק.

הבסיס של הטיפול הנו הקשר הטיפולי, שנבנה ומתחזק בהדרגה. זהו מרחב שמור ויציב עבור הילד.ה, בו יוכלו לחוש מוכלים, אהובים ובטוחים מספיק כדי לבטא עצמם באופן מלא. 

 

חדר הטיפול כולל חומרי יצירה מגוונים, ספרים ומשחקים אשר מהווים שפה נוספת עבור הילד.ה לביטוי של צרכים, מחשבות, רגשות ורצונות. חומרי היצירה והמשחק הם נגישים ויש את הבחירה אם להשתמש בהם או לא, תוך חשיבה והתחשבות בתחומי העניין והמשיכה הטבעיים של כל אחד.ת.

המפגשים מתקיימים בקליניקה באיזור סנט קוגט, ברצלונה. 

מה זה?

משמעות היצירה

קצת על משמעות היצירה בטיפול בילדים ונוער

יצירה היא כלי שלרוב נגיש ואינטואיטיבי לילדים. יצירה יכולה לאפשר שיח על נושאים שקשה יותר להבין, לבטא או להסביר במילים וכן, על תכנים מורכבים וכואבים. 

 

התהליך היצירתי מאפשר ביטוי השלכתי של תכנים רגשיים. למשל: במקום לדבר על עצמי, מה שיכול להרגיש חושפני או מאיים מדי, אולי ירגיש יותר בנוח לדבר על הדמות שיצרתי/ דמות בסיפור, איך היא מרגישה או איך היא מתמודדת עם סיטואציה מסוימת. דוגמא נוספת היא היכולת לעשות האנשה/החצנה לחוויה רגשית פנימית, התנהגות או משהו שקרה ובדרך זו להצליח לקבל כמו 'מבט על' או עוד פרקספטיבה, להצליח להתיידד עם החוויה ולחיות איתה יותר בשלום. לדוגמא: לפסל את שדון הפחד שמגיב ומתפרץ בסיטואציות מסוימות).

 

היכולת ליצור בחדר הטיפול יכולה לבטא יכולת ליצור ולברוא מתוכי בהיבט הרחב, דבר המאפשר לגעת בנושאים הקשורים לביטחון, דימוי ומסוגלות עצמית. באותו אופן, כאשר יש קושי ליצור או להביע עצמי באופן ספונטני, ניתן ללמוד מכך על העולם הרגשי של הילד.ה והתמודדת שלו.ה כרגע. 

צד נוסף של התהליך האמנותי הוא יכולתו לערב מגע בחומרים שונים ובכך לאפשר חיבור לגוף הפיזי ולכאן ועכשיו. המגע בחומרי היצירה בתוך הסטינג הטיפולי, יכול לאפשר ביטוי של חוויות רגשיות שונות, פורקן בריא של מתח ותסכול, לסייע בעקיפה של מחסומים רגשיים ולתרום לוויסות רגשי. כמו כן, הוא מתקשר לחוויות רגשיות ראשוניוות, לביסוס חווית העצמי והקשר עם האחר.

מתי פונים

מתי פונים לטיפול?

הפנייה לטיפול רגשי יכולה לבוא מסיבות שונות ועקב ביטויים רגשיים והתנהגותיים מגוונים. עקב קשיים העולים במסגרת החינוכית, קשיים שעולים בבית או שינויים משמעותיים בחיי הילד.ה או המשפחה. הפנייה לטיפול היא לרוב מתוך הבנה לגבי צורך קיים ורצון לספק לילד.ה/ נער.ה מרחב בטוח ונפרד עבורם בו יוכלו לדבר, לעבד ולהבין עוד את התהליכים המתרחשים בעולמם הפנימי והחיצוני. 

 

דוגמאות למצבים בהם פונים לטיפול רגשי בילדים ונוער:

דימוי עצמי, חוסר ביטחון, קשיים סביב דימוי גוף, תחושת מסוגלות נמוכה, משבר במשפחה, עקב מחלה או אובדן אדם קרוב, עקב תהליך גירושים או פרידה של ההורים, קשיים חברתיים, קושיי בוויסות רגשי, בעיות התנהגות, שאלות הנוגעות לזהות ומגדר, לקויות למידה וקשיי קשב וריכוז המציפים קשיים רגשיים והתנהגותיים, קושי בהשתלבות במסגרת או במדינה חדשה,  תחושת בדידות וחוסר מובנות, פחדים, דיכאון וחרדה, ועוד.

בנוסף, בגיל ההתבגרות הטיפול הרגשי יכול לספק מרחב משמעותי ותומך בתוך שלב חשוב אך מאתגר בחיים שכולל שינויים רגשיים, פיזיים וחברתיים מהירים ועזים ומעלה שאלות הקשורות לנפרדות וזהות אישית.

טיפול בהורים

ליווי והדרכת הורים 

בפעמים הראשונות נפגש (ללא הילד.ה) כדי להכיר, על מנת שתוכלו לספר על הילד.ה והמשפחה שלכם, הצורך והציפייה שלכם מהתהליך הטיפולי.  

 

בהמשך, הליווי ההורי מתקיים אחת לכמה זמן (בערך 1 לחודש) בנוסף לפגישות השבועיות שמתקיימות עם הילד.ה לבד. תדירות הפגישות עם ההורים משתנה בהתאם לכל משפחה, הצורך שלה וגיל הילד.ה. במקרים מסוימים נראה לנכון להתחיל תהליך עם ההורים ללא פגישות עם הילד.ה או לחילופין: פגישות משותפות של ההורים והילד. 

 

הליווי מתקיים מתוך ההבנה שההורים הם הדמויות המשמעותיות ביותר עבור הילד.ה ובעלי ההשפעה הכי גדולה עליו.ה ולכן חשוב שיהיו חלק בלתי נפרד מהתהליך. בנוסף, חשוב בעיני כי המסר המועבר לילד הנו שיש לו מקום ייחודי השמור לו בטיפול וביחד עם זאת, הוא מתקיים כחלק מתהליך משפחתי רחב יותר, תהליך בו אנחנו צועדים ביחד.

 

בפגישות שלנו, נוכל לקיים חשיבה משותפת לגבי הצרכים והכוחות של הילד.ה ושלכם, הקשר והתקשורת עימו.ה והדינמיקה המשפחתית. זהו מרחב בטוח ולא שיפוטי בו נפנה מרחב להקשבה, חקירה ובנייה של כלים וכוחות משפחתיים.

המפגשים מתקיימים אונליין או בקליניקה באיזור סנט קוגט, ברצלונה. 

טיפול במבוגרים

טיפול במבוגרים 

התהליך הטיפולי מתקיים באמצעות שיחה ומשלב כלים נוספים מעולם ההבעה והיצירה בהתאם לרצון ולנטייה האישית של כל אחת ואחד. ההתייחסות ליצירה הנה רחבה ויכולה לקבל ביטוי בדרכים מגוונות, מתוך תקווה להעמיק את ההתבוננות וההבנה של התהליכים הנפשיים ולתרום לרווחה הנפשית. 

 

הפנייה לטיפול רגשי יכולה להגיע מסיבות שונות ומגוונות, בגלל קושי או משבר אישי, עקב שינוי משמעותי בחיים, תחושת מתח, לחץ, חוסר סיפוק, תחושת ריקנות, חרדה, דיכאון, ביטחון עצמי נמוך, תחושת מסוגלות נמוכה, שאלות לגבי עצמי, שאלות לגבי זהות ומגדר, קושי במציאת זוגיות, קושי בהסתגלות למצב חיים חדש, רצון בשינוי או המון סיבות אחרות.  

 

הבקשה במרחב טיפולי יכולה לנבוע גם פשוט מתוך רצון במרחב אישי לההתפתחות וצמיחה אישית, מרחב להקשבה, העמקה, למידה על עצמי או יצירת שינוי חיובי בחוויה הפנימית והחיצונית.  

המפגשים מתקיימים אונליין או בקליניקה באיזור סנט קוגט, ברצלונה. 

דברו איתי

רוצים לשתף ולהתייעץ אם טיפול זה משהו שמתאים לכם, לילד.ה שלך או כל שאלה או הארה אחרת-  

bottom of page